Átadták a teljes körűen akadálymentesített M3-as metró valamennyi megállóját

Az, hogy 2023. május 22-én az M3-as metró valamennyi állomását úgy adták át, hogy az teljes körűen akadálymentes lett mérföldkő a MEOSZ érdekvédelmi munkájában és a magyar fogyatékosságügyi szakpolitikában egyaránt. Szövetségünk a fogyatékossággal élő emberek érdekeit egyedüli mérceként szem előtt tartó érdekvédelmi munkájával megmutatta, hogy a kizárólag szakmai alapon nyugvó, a mozgáskorlátozott emberek önrendelkező életét elősegítő következetes tárgyalássorozat révén az érdekvédelem komoly sikereket érhet el.

Mindvégig azt képviseltük, hogy a fogyatékos személyek közlekedéshez, illetve hozzáféréshez való joga emberi jogi kérdés, ennél fogva csak a teljes körű akadálymentesítés fogadható el. Kitartottunk emellett akkor is, amikor az M3-as metró kapcsán mindez csak álomnak tűnt. Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke által vezetett tárgyalássorozatnak köszönhetően Szövetségünk végül elérte a kormány és a főváros képviselőivel folytatott egyeztetések eredményeként, hogy az M3-as metró mind a 20 állomása akadálymentes lett. Az M3-as metró teljes körű akadálymentesítéséről szóló megállapodást 2018. május 10-én írta alá a Városházán Tarlós István akkori főpolgármester és Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke.  Hosszú és kemény tárgyalássorozat vezetett az aláírásig, ám Szövetségünk itt nem állt meg. Mindvégig figyelemmel kísértük és az aktív részesei voltunk a megvalósítás folyamatának. 2023. május 22-től az M3-as metró immár valamennyi állomását méltóságteljesen és biztonságosan használhatják a fogyatékossággal élők, az idős emberek és a babakocsival közlekedő szülők. Az ő örömük, a mi ünnepünk. Köszönjük azoknak, akik támogattak bennünket a teljes körű akadálymentesítés megteremtéséért végzett munkánk során.

Feladat azonban még mindig van! A főváros és a MEOSZ között létrejött megállapodás a 20 metróállomás akadálymentesítését rögzíti. A megállapodás elsődleges célja az M3-as metróvonal valamennyi állomására liftek és felvonók létesítése volt. A csatlakozó aluljárók és a felettük lévő felszíni csomópontok akadálymentesítése nem képezte a fővárossal kötött megállapodás részét, ennek ellenére az M3-as metróvonalhoz kapcsolódó gyalogos aluljárók teljes körű felújításának és az érintett közlekedési csomópontok akadálymentesítésének tervezési folyamatában is tevékenyen részt vesz a MEOSZ. Célunk, hogy a mozgáskorlátozott emberek az M3-as metró állomásait, aluljáróit, felszíni csomópontjait egységként használhassák a jövőben, ezért továbbra is kiemelt figyelmet fordítunk mind a Határ út, mind a Göncz Árpád városközpont aluljáróinak és felszíni csomópontjának teljes körű akadálymentesítésére is.

Az M3-as metróval teljes körű akadálymentesítése megteremtése érdekében végzett munkánkról itt olvashatja a rövid összefoglalót.

A MEOSZ M3-as metró ügyében folytatott érdekvédelmi munkájáról részletesen itt olvashat.

Azóta történt

Az Építési és Közlekedési Minisztérium a napokban tartott újabb kormányzati szintű egyeztetésen felkérte a MEOSZ-t, hogy vegyen részt…
Idén tavasszal új építészeti törvény koncepció látott napvilágot, melynek célja egy egységes, átlátható új szabályozás kialakítása volt. A…
Egy tinédzser küzdelme, hogy balesete után kerekesszékesként is részt vehessen a tanórákon. Az életvidám 16 éves fiút 2022…

Előzmények

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége jogi lépéseket helyezett kilátásba, ha az M3-as metró Határ úti aluljárójának felújítása során…
Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke
Az Építési és Közlekedési Minisztérium kormányzati szintű egyeztetésre hívta a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségét a magyar építészetről szóló…
KÖSZÖNJÜK A NAGY ÉRDEKLŐDÉST, A KONFERENCIA BETELT! A mai nap folyamán megnyílt a regisztráció a MEOSZ, valamint cseh…