Búcsúzunk Prof. Dr. Katona Ferenctől  

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége fájdalommal tudatja, hogy életének 98. évében elhunyt Prof. Dr. Katona Ferenc a fejlődésneurológia és neuroterápia megalapozója, hazai és nemzetközi szinten elismert szakember. Neki, és az általa kifejlesztett Katona-módszernek köszönhetjük, hogy a fejlődési rendellenességgel született babák időben a megfelelő segítséghez jutnak. Munkacsoportjával kidolgozott eljárás révén Magyarországon elsőként alkalmazták, hogy diagnosztikai és terápiás protokoll szerint vizsgálják ki és kezelik a pre-, peri- és posztnatalis idegrendszeri sérült babákat. A Magyar Rehabilitációs Társaság volt elnökeként, a REHABILITÁCIÓ folyóirat alapító főszerkesztőjeként, a MOTESZ Rehabilitációs Bizottságának elnökeként, a „Reha-Hungary” összejövetelek szervezőjeként a MEOSZ alapításától kezdve szoros munkakapcsolatban volt a Szövetség alapító elnökével dr. Chikán Csabával, majd az őt követő elnökkel dr. Hegedüs Lajossal.

Prof. Dr. Katona Ferenc 1953-ban a Budapesti Orvostudományi Egyetemen szerzett diplomát. 1963-1965-ben a New York-i Mount Sinai Medical Centerben, 1966-ban a svédországi Lund orvostudományi egyetemén folytatta tanulmányait. 1953-tól az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézetben dolgozott idegsebészként, majd 1975-ben a Svábhegyi Gyermekgyógyintézetben megszervezte a fejlődésneurológiai és neurorehabilitációs osztályt. Vezetésével olyan módszert fejlesztettek ki, amely csecsemőknél alkalmasnak bizonyult a veleszületett agyi károsodások diagnosztizálására és kezelésére. A kifejlesztett módszert – mely számos gyermek gyógyulásához és fejlődéséhez járult hozzá – külföldön is alkalmazzák. A Prof. Dr. Katona Ferenc által vezetett osztály 2007 óta a Szent Margit Kórházban folytatta tevékenységét.

Prof. Dr. Katona Ferenc 1989-től több éven át a Magyar Rehabilitációs Társaság elnöke volt, 2008-ban munkatársaival megalapította a Magyar Fejlődésneurológiai Társaságot, alapító főszerkesztője volt a Rehabilitáció című tudományos folyóiratnak. 1963-ban az orvostudományok kandidátusa, 1989-ben doktora lett. 1989 óta címzetes egyetemi tanár.

Elévülhetetlen érdemei vannak a szakorvosok képzésében, a gyógytornászok, védőnők és gyógypedagógusok tanításában.

Munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el. 1997-ben MOTESZ -díjat, 1988-ban Állami Díjat, 2004-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést vehette át.  2000-ben több évtizedes kiváló szakmai munkássága elismeréseként Batthyány-Strattmann László Díj-ban részesült. 2006-ban tüntették ki a megosztott Széchenyi-díjjal a magyar rehabilitáció terén kifejtett tevékenységéért, kutatásaiért és nemzetközileg is nagyra becsült gyógyító és oktató munkájáért.

Több száz tudományos közleménye jelent meg, számos szakmai kötet szerzője: Emberré válás (1974), Az öntudat ébredése (1979), Fejlődésneurológia és neurohabilitáció (1986-90), Klinikai fejlődésneurológia (1999), Az agy felfedezése, az idegtudományok története (2005), Klinikai idegélettan, kórtan és nem invazív terápia (2013).

A mozgáskorlátozott emberek és családjaik közössége nevében a MEOSZ köszönetét fejezi ki Prof. Dr. Katona Ferencnek, és tiszteleg az emléke előtt.

Isten Önnel Professzor Úr!

Budapest, 2023. november 8.

Azóta történt

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége fájó szívvel tudatja, hogy 2024. február 23-án türelemmel viselt súlyos betegség következtében elhunyt…
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége fájó szívvel tudatja, hogy 2024. január 29-én hosszan tartó súlyos betegség következtében életének…

Előzmények

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége mély megrendüléssel tudatja, hogy méltósággal viselt, hosszan tartó súlyos betegséget követően 2023. augusztus…
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége fájó szívvel tudatja, hogy 2022. szeptember 16-án, 54 éves korában elhunyt Fügeiné Séra…
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége fájó szívvel tudatja, hogy 2022. április 29-én, 45 éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt…