Észszerű alkalmazkodás – valódi egyenlőség

„Az élet minden területéhez való teljes értékű jog nem lehet függvénye semminek. Sem a fizikai állapotnak, sem a mentális szintnek. Biztosítani kell mindenkinek az azonos alapú hozzáférést az élet minden területén.

„Az egyenlőség és az észszerű alkalmazkodás a valódi egyenlőségre vonatkozik, nevezetesen arra, hogy a fogyatékos embereket a valódi értékeik, képességeik és körülményeik alapján kezeljük, nem sztereotípiák szerint. A valódi egyenlőség nem egyszerűen azt jelenti, hogy mindenkit ugyanúgy kezelünk. Valójában az emberek különbözőségeihez való alkalmazkodás a valódi egyenlőség esszenciája, és ez a felfogás a kulcs a diszkrimináció megszüntetéséhez.”

A MEOSZ érdekvédelmi munkája során a CRPD szellemiségét képviselve következetesen küzd azért, hogy az élet minden területén biztosítva legyen az egyenlő bánásmód a fogyatékossággal élő emberek számára. Az ésszerű alkalmazkodás, mint fogalom, illetve mint elv nemzetközi és európai szinten már évek óta ismert, azt alkalmazzák is a fogyatékosságügyben, ugyanakkor hazánkban sem a köztudatban, sem a jogalkotásban, illetve a joggyakorlatban sincs markánsan jelen.

A MEOSZ „Velünk színesebb a világ!“ – Ésszerű alkalmazkodás a mozgáskorlátozott emberek mindennapjaiban című projektje – amelynek mottója: „Ésszerű légy, ne kirekesztő!” – a hazai közszolgáltatásokhoz való hozzáférés javítását, minőségének fejlesztését, esélyegyenlőség biztosításának egyik alapfeltételének kidolgozását tűzte ki célul oly módon, hogy nemzetközi együttműködés és hálózatépítés keretében vizsgálta az „ésszerű alkalmazkodás ” elvének gyakorlati megvalósulását, így egyebek mellett azt, mit értünk az ésszerű alkalmazkodás elve szerint „megfelelő változtatásoknak”, „aránytalan tehernek“ vagy „egyenlő mértékű élvezetnek“.  A MEOSZ ennek nyomán ajánlásokat fogalmazott meg a jogalkotó számára, fejlesztve ezzel is a hazai joggyakorlatot, hozzájárulva a joghézagok, pontatlanságok megszüntetéséhez.

Forrás: Észszerű alkalmazkodás – valódi társadalmi egyenlőség, MEOSZ (2019)