Észszerű alkalmazkodás a fogyatékos emberek mindennapjaiban Magyarországon

„Az egyéni szükséglet az állapotomból, helyzetemből következik az adott pillanatban, a környezet erre adott konkrét válasza az észszerű alkalmazkodás.”

Magyarország az ENSZ Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezménye (CRPD) ratifikálásával kötelezettséget vállalt arra, hogy a fogyatékossággal élő emberek számára garantálja az esélyegyenlőséget. Ennek már több mint egy évtizede, a gyakorlatban azonban ebből szinte semmi nem érződik. A kötelezettségvállalás önmagában kevés az annak érvényesülését elősegítő jogszabályok megalkotása nélkül, melyeknek mindezen túl elő kell segíteniük a társadalmi szemléletváltást is.  Az államtól kell elindulnia annak a folyamatnak, mely elvezet oda, hogy a társadalom tagjai a fogyatékos embereket nem „betegként”, hanem teljes értékű, speciális szükségletekkel rendelkező emberként kezelik. Ebben a folyamatban etalonként szolgál a CRPD, mely segíthet lerombolni azokat a falakat, melyek a fogyatékos emberek önálló, önrendelkező életének útjában állnak.

Álláspontunk szerint jogsértő, hogy Magyarországon a jogszabályokban jelenleg kizárólag a foglalkoztatás területén jelenik meg az észszerű alkalmazkodás fogalma, így a fogyatékos emberek nem tudnak élni ezen elvből eredő jogaikkal. A Munka Törvénykönyve és a köztisztviselőkről szóló törvény ugyan átvette az észszerű alkalmazkodás CRPD szerinti fogalmát, de annak tényleges megvalósulásához szükséges követelményeket nem határozza meg. Ezért ez az elv ezen a területen sem tud maradéktalanul érvényesülni. A megfelelő törvényi rendelkezések hiányában az élet más területeinek szereplői nem érzik magukra nézve kötelezőnek az észszerű alkalmazkodás biztosítását.

A MEOSZ a CRPD nyomán kidolgozott javaslatai révén azt szeretné elérni, hogy az észszerű alkalmazkodás mindennapi életben történő alkalmazása egy olyan társadalomhoz vezessen, ahol a mozgáskorlátozott emberek nem csak szavakban, hanem a valóságban is megtapasztalhatják a méltóságteljes élet kizárólagosságát.

Forrás: Észszerű alkalmazkodás – valódi társadalmi egyenlőség, MEOSZ (2019)